Jak wybrać materac
Jak wybrać materac

Jak wybrać materac?

1/3 naszego życia to czas spędzony w łóżku, dlatego wybór materaca do spania nie powinien być przypadkowy. Odpowiedni materac to zdrowy i relaksujący sen. Niezbędny dla dobrego samopoczucia oraz dalszej aktywności. Materac – jak wybrać właściwy dla siebie? Na co zwrócić uwagę? Materac sprężynowy, lateksowy czy piankowy? Co to jest sprężyna bonel? Odpowiadamy, zarówno na te jak i inne pytania, istotne podczas zakupu materaca. Kupno materaca wbrew pozorom nie musi być trudne, trzeba tylko wiedzieć, jakie kryteria wyboru wziąć pod uwagę. 

Materac twardy czy miękki?

Optymalne podparcie kręgosłupa to jedno z najważniejszych zadań, jakiemu powinien sprostać dobrze dobrany materac. Nie powinien być on ani zbyt miękki ani zbyt twardy. Materac musi być dostosowany do wagi ciała i wzrostu. Zastosowanie, które będzie dobre dla każdego nie istnieje, materac powinien zostać dobrany indywidualnie do własnej budowy ciała. Tak, by zapewnić optymalne podparcie dla ciała. Materace zbyt twarde nie podpierają punktowo ciała, w efekcie naczynia krwionośne ulegają uciskowi a mięśnie pozostają skurczone i napięte. Śpiąc na twardym materacu możemy odczuwać kłopoty z krążeniem oraz budzić się odrętwiali. Z kolei zbyt miękki materac spowoduje zapadanie się ciała. Kręgosłup będzie się wyginał przekładając się na bóle pleców i kręgosłupa. Innym determinującym czynnikiem podczas doboru twardości materaca jest pozycja, w jakiej śpimy. Dla osób śpiących na boku najlepszym rozwiązaniem będzie materac o zwiększonej elastyczności, który umożliwi zagłębienie ramion i bioder. Jeśli śpimy na brzuchu lub wznak to właściwą pozycję zapewni bardziej twardy materac. Powszechna od dawna opinia o tym, że im twardszy materac tym lepszy dla kręgosłupa, jest mitem.

Czym są strefy twardości?

Stefy twardości to zastosowani dostępne w materacach o zróżnicowanym stopniu twardości. Materac w miejscu zwiększonego nacisku jest bardziej elastyczny, umożliwiając wygodne ułożenie ramion i bioder. Część środkowa materaca pozostaje nieco bardziej usztywniona, pozwalając utrzymać prawidłową pozycję dla kręgosłupa. Trzeb pamiętać o tym, że strefy twardości w materacach, nie spełnią swojej roli u osób o wzroście poniżej 160 cm.   

Czemu służy stelaż materaca?

Dobór odpowiedniego stelaż ma bardzo duże znaczenie. Stelaż pozwala na uzyskanie odpowiedniej wentylacji materaca przy zapewnieniu właściwego podłoża. Wentylacja materaca ma bardzo duży wpływ na jego trwałość i twardość. Inaczej mówiąc, stelaż zwiększa żywotność naszego materaca.  Zastosowanie odpowiedniego stelaża pod materac zwiększy podparcie ciała, znacząco podnosząc komfort snu. W celu zachowania trwałości materaca, zaleca się stosowanie stelaży na listwach giętych z właściwym rozstawem listew.

Sprężyna, lateks czy pianka?

Rodzaje materacy różnią się od siebie budową oraz właściwościami, warto poświęcić trochę czasu i poznać zastosowanie każdej z grup. Różnorodny wybór dostępnych materacy może sprawić, że poczujemy się nieco zagubieni szukając odpowiedniego rozwiązania dla siebie. Najważniejsze w materacu jest jego wypełnienie inaczej wkład. Rodzaj wkładu to nie tylko wygoda podczas snu, ale również jego funkcjonalność. 

  • Materace sprężynowe bonelowe. Sprężyny bonelowe to zastosowanie od dawna obecne w tapicerstwie. Sprężyny wykonane z wysokogatunkowego drutu, występują obłożone warstwą chroniącą z filcu, włókien kokosowych lub innych warstw.  To właśnie rodzaj warstwy ochronnej wpływa na twardość materaca. Materace twarde z kokosem i miękkie z pianką. Ilość zwojów sprężyn w materacu wpływa na jego grubość i sprężystość. Warto zwrócić uwagę, na jakość zastosowanych sprężyn. Materace bonelowe wyróżniają się wysoką sprężystością powierzchniową. 

Rekomendowane materace: 

Bruksela materac bonelowy 15cm MK Foam 

Genewa materac bonelowy 15cm MK Foam Koło 

 

  • Materace sprężynowe kieszeniowe. Podstawę takiego materaca również stanowią sprężyny, jednak w odróżnieniu od bonelowych, sprężyny zostały umieszczone w dodatkowych kieszeniach z tkaniny. Sprężyny nie są ze sobą połączone i podczas obciążenia pracują niezależnie od siebie. Dzięki temu zwiększa się elastyczność materaca i dopasowanie do kształtu ciała. Materace kieszeniowe cechują się właściwościami rehabilitacyjnymi, ponieważ optymalnie odciążają kręgosłup. Wkłady w materacach występują w obłożeniu z pianką poliuretanową lub lateksową. 

Rekomendowane materace: 

Estrella Lux X5 LXI materac kieszeniowy 23cm MK Foam Koło 

Czar Nocy X5 LXI materac kieszeniowy 24cm MK Foam Koło 

Venus Multi Pocket X5 LXI materac kieszeniowy 24cm MK Foam Koło 

Pocket H3 materac kieszeniowy 22cm MK Foam Koło 

  • Materace lateksowe. Lateks to zwulkanizowane mleczko kauczukowe, naturalny lateks z domieszka lateksu syntetycznego. Tu istotny jest stosunek kauczuku naturalnego do syntetycznego. Im więcej kauczuku naturalnego tym większa jakość materaca. Niektóre materace wykonane są ze 100 % lateksu naturalnego. Materac lateksowy jest odporny na odkształcenia oraz trwały. Wyróżnia się dużą elastycznością, dopasowując się do ciała w każdym położeniu. Lateks, za sprawą rozbudowanego systemu wentylacji jest odporny na rozwój drobnoustrojów. To odpowiedni produkt dla alergików. Materace lateksowe doskonale współpracują ze stelażami regulowanymi. 

Rekomendowane materace: 

Medivis Talalay Embrace materac lateksowy 21cm MK Foam Koło 

Czwarty Zakres materac lateksowy 20cm MK Foam Koło 

Dual H1 i H3 materac lateksowy 19cm MK Foam Koło 

Ibiza H2 materac lateksowy 17cm MK Foam Koło 

 

 

Materace piankowe. To bardzo popularna grupa materacy z zastosowaniem pianki termoelastycznej, wysokoelastycznej i lateksowej. Pianka stanowiąca wypełnienie materaca zwiększa swoją elastyczność pod wpływem temperatury ciała, dopasowując się do kształtu ciała. Reakcja pianek na ciepło ciała umożliwia odpowiednie ułożenie na całej powierzchni materaca. Nacisk na mięśnie i naczynia krwionośne podczas snu jest mniejszy. Wkłady piankowe są trwałe i odporne na odkształcenia. Dzięki wysokiej elastyczności nadają się do zastosowania z regulowanymi stelażami.

Rekomendowane materace: 

Aruba Lux H2 lub H3 materac piankowy 20cm MK Foam Koło 

Czwarty Etap H3 materac piankowy 21cm MK Foam Koło 

Bahrain Naturalis materac piankowy 18cm MK Foam Koło 

 

Czym jest materac z kokosem?

To zastosowanie w materacach dodatkowej przekładki w postaci maty kokosowej. Mata kokosowa, została wykonana z włókien orzecha kokosowego, który stanowi w pełni naturalny komponent. Odpowiedzialna jest za odpowiednie utwardzenie materaca. Dzięki macie kokosowej, materace są bardziej wytrzymałe i trwałe. Ten rodzaj materacy nadaje się szczególnie dla osób o dużej wadze. 

Rekomendowane materace: 

Estrella Lux Kokos materac kieszeniowy 23cm MK Foam Koło 

Dwa materace, czy lepiej jeden?

Decydując się na materac małżeński, pojawiają się dwa możliwe rozwiązania. Możemy wybrać jeden materac, który będzie uniwersalny lub dwa materace, gdzie każdy z nich zostanie dobrany indywidualnie.  Wybór dwóch różnych materacy to rozwiązanie dedykowane dla osób znacznie różniących się gabarytami. Zastosowanie pozwala również rozwiązać problem różnych potrzeb i oczekiwań wobec materaca. Trzeba tylko pamiętać o tym, by oba materace miały ten sam sposób szycia pokrowca oraz były tej samej wysokości. Jeśli jednak chcemy zdecydować się na jeden materac, to tu również znajdziemy sporo rozwiązań dedykowanych dla par. Jak chociażby materace ze specjalnie wyznaczonymi strefami dla kobiety i mężczyzny. Zastosowana w materacach pianka o dwóch strefach twardości, bardziej miękka dla niej, bardziej twarda dla niego zapewnia optymalne dopasowanie dla osób o różnej wadze. Nie musimy się martwić o zakłócanie snu przez ruchy śpiącego obok partnera. Budowa materaca skutecznie zniweluje to odczucie. 

Adam i Ewa Kieszonkowy 160x200 materac kieszeniowy 24cm MK Foam Koło 

 

Czy cena materaca ma znaczenie?

Cena materaca to zależna różnych czynników, ale przede wszystkim surowce i komponenty, z jakich materac został wykonany. Im wyższa cena materaca tym wyższa jego jakość. Zakup materaca to zazwyczaj inwestycja na długi czas, dlatego też lepiej wybrać droższy model. Zyskamy w ten sposób pewność, że materiały, z których został wykonany materac będą bardzo wytrzymałe przy gwarancji pełnej funkcjonalności. Warto pamiętać, że inwestycja w materac to przede wszystkim inwestycja w nasze zdrowie. Ponadto, zawsze naturalne materiały, które są bardziej przyjaznym środowiskiem będą droższe od tych syntetycznych. Wybierając droższy model materaca, płacimy za trwałość, jakość a co najważniejsze najwyższy komfort snu. 

Pokrowiec, ale jaki?

Podczas wyboru pokrowca należy wziąć pod uwagę rodzaj materaca. To najważniejsze kryterium, jakim powinniśmy się kierować. Pokrowiec poza ochroną wnętrza materaca powinien również wzbogacić go o dodatkowe właściwości. Ponadto pokrowiec nie może ograniczać funkcjonalności danego materaca.  Dobry pokrowiec charakteryzuje się właściwościami antybakteryjnymi, antyalergicznymi oraz właściwą wentylacją. Pokrowiec powinien zapewnić najwyższą higienę snu przy zachowaniu swojej wytrzymałości. Wybierajmy pokrowce, które można w łatwy sposób zdjąć i wyprać w domowej pralce. 

 

Jak prawidłowo dbać o materac?

Jeśli już udało nam się dobrać najwłaściwszy model materaca, warto również wiedzieć jak o niego zadbać, by służył nam jak najdłużej.Przede wszystkim należy zadbać o dedykowany stelaż do materaca, tak by uniknąć w przyszłości możliwych zniekształceń wkładu. Takie zniekształcenia nie tylko wpłyną, na jakość wypoczynku, ale również zaburzą właściwą funkcjonalność materaca. Nie wszystkie materace można prać. Należy unikać prania na mokro, czyszczenia chemicznego oraz czyszczenia przy pomocy pary wodnej. Materac posiada specjalne oznakowania, które wskazują, w jaki sposób możemy go wyczyścić. Najlepiej, jeśli zastosujemy na materac przekładki, ochraniacze lub prześcieradła. Trzeba zadbać o regularne wietrzenie materaca, dlatego też nie zaleca się przykrywania go w ciągu dnia narzutami. Dbając odpowiednio o materac wydłużamy jego żywotność. 

 

Niezależnie, jaki wybierzemy materac, do naszej dyspozycji pozostaje całe spektrum możliwości i rozwiązań. Z powodzeniem każdy dobierze właściwe rozwiązanie dla siebie. Trzeba tylko pamiętać, że to właśnie indywidualne potrzeby i preferencje powinny stanowić najważniejsze kryterium podczas wyboru materaca. Zwróćmy również uwagę na parametry techniczne i jakość użytych materiałów. Pamiętajmy, że tylko dobrze dopasowujące się materace pozwolą nam uzyskać właściwe ułożenie kręgosłupa, czyli w linii prostej. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl